Nowe programy – nowe anteny

Pod koniec ubiegłego roku, w bezpłatnej telewizji naziemnej, wystartowały cztery nowe programy, nadawane z multipleksu MUX-8. Programy Nowa TV, Zoom TV, Metro i WP można odbierać na naszym terenie w polaryzacji pionowej. Co to znaczy? To znaczy, że dipol i elementy anteny znajdujące się przed nim (direktory) i zanim (reflektory) powinny  być zamontowane pionowo. Ponad to należy zauważyć, że elementy te są około trzykrotnie większe od elementów w dotychczas używanych antenach kierunkowych służących do odbioru programów, które odbieramy już od kilku lat.

Co więc zrobić, aby odbierać nowe programy?

Aby odbierać nowe programy z multipleksu MUX-8 należałoby zakupić i zamontować antenę odbierającą sygnały telewizyjne DVB-T w paśmie VHF (kanały 5 - 12) w polaryzacji pionowej i skierować ją na nadajnik w Jemiołowie koło Łagowa. Takich anten jest kilka modeli. Różnią się one ilością elementów, a co za tym idzie zyskiem energetycznym – prościej mówiąc siłą sygnału. Ponieważ w linii prostej znajdujemy od około 40 do 55 km od nadajnika (na granicy zasięgu sygnału) wymagane są anteny obierające z większym zyskiem energetycznym.

 

Antena do odbioru VHF w polaryzacji pionowej.

Ponieważ większość telewidzów odbiera już 23 programy w paśmie UHF należałoby te dwie anteny połączyć ze sobą za pomocą odpowiedniej zwrotnicy antenowej. Zwrotnica musi zapewnić przeniesienie napięcia zasilającego z wyjścia do wejścia anteny VHF umożliwiającego zasilanie przedwzmacniacza antenowego.

 

Dla osób, które do tej pory jeszcze nie montowały anten naziemnych a planują korzystać z bezpłatnych multipleksów poleca się profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V ze wzmacniaczem.

Antena uniwersalna

Antena taka odbiera sygnały telewizyjne DVB-T z jednego kierunku w paśmie VHF (kanał 8) w polaryzacji pionowej i w paśmie UHF (kanały 32, 45, 46) w polaryzacji poziomej. Posiada wbudowaną zwrotnicę VHF/UHF i posiada wzmacniacz paśmie UHF zasilany standardowym napięciem 12V lub napięciem 5V, np. z odbiornika naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Antena charakteryzuje się dużym zyskiem, co pozwoli na odbiór sygnału z oddalonego nadajnika telewizyjnego.

Po zamontowaniu i podłączeniu anteny należy wykonać wyszukiwanie kanałów w telewizorze lub dekoderze DVB-T. Można to zrobić na dwa sposoby: wyszukiwanie automatyczne lub ręczne. W drugim przypadku należy wybrać kanał - 8.

 

*   *   *

  • NOWA TV to polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym oferująca informacje z Polski i świata, filmowe hity, kultowe seriale, najlepsze kabarety, produkcje własne oraz filmy dla dzieci.
  • Zoom TV – polska stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym, skoncentrowana na społecznościach lokalnych. Stacja prowadzi ścisłą współpracę z portalem onet.pl, emitując jego programy.
  • Metro – polskojęzyczna stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym, dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T oraz w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. Program telewizji Metro opiera się na dwóch filarach: ofercie filmowo-serialowej i produkcjach dokumentalnych poświęconych stylowi życia. Propozycje stacji uzupełniają programy rozrywkowe, a także filmy animowane dla dzieci oraz publicystyka.
  • WPtelewizja internetowa portalu Wirtualna Polska o profilu rozrywkowym, bazująca na 12 kanałach tematycznych, w których za darmo oglądać można ponad 20 tysięcy klipów filmowych, w tym kilkanaście cyklicznych produkcji autorskich przygotowywanych przez zespół redakcyjny serwisu oraz producentów kontentu z Polski i ze świata.

Z.W. RZEMIEŚLNIK

Ryszard Migdał

Dodaj komentarz