Umowy o usługi telekomunikacyjne zawierane przez telefon?

Warto zachować ostrożność…

Ostatnio przez miasto Kostrzyn przetoczyła się istna fala dostaw stacjonarnych aparatów telefonicznych do osób, które takich aparatów w ogóle nie potrzebują…

O co chodzi?

Okazuje się, że jedna z firm telekomunikacyjnych (nazwijmy ją Firma Z) zdobyła dane adresowe Klientów innej firmy telekomunikacyjnej (nazwijmy ją Firmy A) i podając się za Firmę A - lub sugerując powiązania z Firmą A - podpisywała umowy podbierając klientów Firmy A.

Ktoś może powiedzieć - wolna konkurencja, ale czy rzeczywiście?

W sprawie, z która miałem do czynienia okazało się, że Mieszkanka Kostrzyna została wprowadzona w błąd co to tego z kim w ogóle rozmawia. Klientka myślała, że rozmawia z dotychczasowym dostawcą usług telekomunikacyjnych tj. Firmą A – z której przecież była zadowolona. Zdziwiła się bardzo, gdy po podpisaniu umowy okazało się, że na jej skutek:

- nie doszło do przedłużenia umowy z dotychczasowym dostawcą usługi tj. Firmą A,

- abonament wcale nie zostanie obniżony (pomimo, że takie były zapewnienia),

- musi dodatkowo zapłacić za nowy aparat telefoniczny (którego zupełnie nie potrzebuje, bo kilka miesięcy wcześniej samodzielnie zakupiła taki, który jej odpowiadał).

Okazało się, że Pani podpisała umowę z Firmą Z, z która podpisać umowy w ogóle nie miała zamiaru. Zamiast polepszyć swoją sytuację – abonament miał być obniżony – Pani swoją sytuację pogorszyła.

Czy w takiej sytuacji można coś zrobić?

Tak, można złożyć tzw. oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu, a nawet i podstępu.

Chodzi o to, że Firma Z wiedziała, że Pani z którą rozmawia ma mylne wyobrażenie,
że rozmawia z Firmą A. Pomimo tego Firma Z nie wyprowadziła Pani z tego błędu.
Gdyby rzeczona Mieszkanka Kostrzyna wiedziała, że nie rozmawia z Firmą A, to w ogóle nie kontynuowałaby rozmowy.

Również i w treści samej umowy znalazło się wiele zapisów, które naruszają powszechne przepisy. Sprawa nie łatwa, ale z potencjałem na pozytywne zakończenie dla wytrwałej Mieszkanki Kostrzyna.Autor:

Adwokat Paweł Wróblewski

Kbz. Adwokaci

Kancelaria w Kostrzynie nad Odrą

ul. Sikorskiego 16 (Rondo I piętro)

66-460 Kostrzyn nad Odrą

tel.: +48 602 285 053

tel.: +48 95 735 00 21

www.kbz24.com


 


 

Dodaj komentarz