Nie daj się wykluczyć

4 na 5 Polaków powyżej 50 roku życia nie korzysta z Internetu, a 60% wykluczonych cyfrowo wprost przyznaje, że nie widzi takiej potrzeby.

Aż 36% Polaków w ogóle nie korzysta z zasobów Internetu lub korzysta bardzo rzadko, wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w ramach kampanii społecznej „Niech internetowa moc będzie z Tobą”. Zdecydowanie przeważają w tej grupie osoby po 50 roku życia (77%).

Wykluczeni cyfrowo respondenci zapytani dlaczego nie korzystają z Internetu, najczęściej wskazują, że nie widzą takiej potrzeby (60%) lub tłumaczą się brakiem umiejętności obsługi komputera, smartfona lub tabletu (33%), czy brakiem dostępu do sieci internetowej (24%).

Co ciekawe, więcej niż połowa osób nie korzystających z Internetu (54%) zgadza się z ogólnym stwierdzeniem, że jest on przydatny w codziennym życiu. Można argumentować, że choć respondenci dostrzegają korzyści, to postrzegają sieć internetową jako narzędzie pozbawione znaczenia dla nich osobiście. Dlatego też 59% wykluczonych cyfrowo nie czuje, by omijało ich coś szczególnie ważnego.

Uzyskane w badaniu wyniki wskazują na potrzebę budowania świadomości, że w Internecie każdy znajdzie coś dla siebie. W tym celu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zainaugurowało kampanię społeczną „Niech internetowa Moc Będzie z Tobą”. Zgodnie z przyjętą strategią komunikacji ma ona w prosty i zabawny sposób prezentować szereg korzyści płynących z Internetu z perspektywy osoby, która prawdopodobnie wcześniej sobie ich nie uświadamiała.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji organizuje w ramach kampanii „Niech internetowa moc będzie z Tobą!” darmowe szkolenia dla mieszkańców 10 miast z regionów o największym stopniu wykluczenia cyfrowego. Akcji towarzyszy kampania reklamowa w telewizji i prasie oraz szereg działań niestandardowych, mających na celu przekonanie osób wykluczonych cyfrowo do wypróbowania możliwości Internetu. Kampania potrwa do 15 listopada 2015.


 

****

Więcej informacji udzielają:

Wydział Prasowy

MAiC

e-mail: media@mac.gov.pl

telefon: 222455846


 

Katarzyna Olk

e-mail: k.olk@marketingspoleczny.pl

Matt Statkiewicz

e-mail: m.statkiewicz@marketingspoleczny.pl

Fabryka Komunikacji Społecznej

e-mail: fabryka@fks.com.pl

telefon: 226161217, 228236093

Dodaj komentarz