Ponad 70 lat czekaliśmy na ten dzień

3 pytania do Agustyna Wiernickiego - prezesa Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce

- Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 10 września Narodowym Dniem Pamięci Polskich Dzieci Wojny. Jest pan zadowolony z tego faktu?

- Jest to bardzo ważny dzień dla całego kraju. Nareszcie te osoby, które mimo traumy jakiej doświadczyły od okupantów niemieckich i sowieckich, a później potrafiły ze zgliszcz dźwignąć naszą Ojczyznę, otrzymują wdzięczność i pamięć za swój trud

- Ale nie wszystkim udało się dożyć tego dnia, co mówią statystki?

- W czasie II wojny światowej ponad 2 miliony polskich dzieci zostało zmordowanych przez niemieckiego i sowieckiego okupanta. 200 tysięcy zostało porwanych do germanizacji. Ci, którym udało się przeżyć brali udział w odbudowywaniu naszego kraju.

- Ale Gorzów Wielkopolski także planuje uhonorować te osoby, na jakim etapie są prace nad obeliskiem, gdzie stanie i na kiedy planowane jest odsłonięcie?

- Odpowiadając na pytanie, może rozpocznę od podziękowań dla Przewodniczącego Rady Miasta Jana Kaczanowskiego i Prezydenta Jacka Wójcickiego, którzy to wspierają nas przy realizacji postawienia obelisku, który stanie przy ulicy Sikorskiego, a odsłonięcie planujemy na 11 listopada

Tekst i foto Ryszard Waldun

Dodaj komentarz