Czas na dekomunizację nazw…?

Na stronie Urzędu możemy przeczytać m.in.: „Do 31 marca mieszkańcy mogą składać propozycje nowych nazw ulic, podlegających dekomunizacji. Ustawa zmusza nas do zmiany nazw czterech ulic.” Czy ustawa wymienia nazwy tych ulic? A może dorzućmy jeszcze 1-Maja, tak jak w Bogatyni? Nadgorliwość i głupota nie zna granic.

Pozwolę sobie, moim skromnym zdaniem, zakwestionować ten obowiązek w przypadku trzech ulic: Krasickiego, Rutkowskiego i Świerczewskiego. Od wielu już lat nie używa się imion przy nazwach patronów w/w ulic. I tak pozwoliłem sobie przejrzeć niektóre źródła encyklopedyczne (Encyklopedia PWN), internet i oto co znalazłem:

Krasicki… Ignacy – biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie, poeta, prozaik i publicysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis. Ponadto w internecie mocno jest eksponowany ekskluzywny Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim. Kto więc chce dekomunizować słynnego biskupa?

Rutkowski… Antoni (kompozytor, pianista i skrzypek), Antoni (biochemik), Bronisław (organista, pedagog i publicysta muzyczny), Jan (historyk), Jerzy (lekarz chirurg), Krzysztof (historyk literatury, eseista, pisarz), Krzysztof (poseł, detektyw), Leon (lekarz, antropolog i działacz społeczny), Leszek (informatyk), Maksymilian (lekarz chirurg), Mateusz (skoczek narciarski – mistrz świata juniorów), Michał (ekonomista), Piotr (lekarz), Rafał (aktor), Tadeusz (komandor porucznik, w kampanii wrześniowej II wojny światowej, dowódca ORP "Mazur", od 2 września 1939 r. uczestniczył w obronie Helu, po kapitulacji, od 2 października 1939 r. przebywał w niewoli niemieckiej), Tadeusz (sztangista, olimpijczyk), Tadeusz (historyk). To tylko część encyklopedycznych Rutkowskich. O którego chodzi? O wybitnego lekarza, księdza, sportowca, prawnika, dziennikarza, przedsiębiorcę, detektywa, uczestnika kampanii wrześniowej?

I wreszcie Świerczewski. W encyklopedii pod tym hasłem znaleźć można Eugeniusza – pozytywna postać do II wojny światowej, a potem postać negatywna. Podobnie można oceniać Karola. Jedni oceniają go jako pijaka, zbrodniarza i nieudacznika, a inni (szczególnie mieszkańcy Podkarpacia i przesiedleńcy z kresów wschodnich) uważają go za bohatera, bo walczył z bestialskimi bandami UPA. Jest jeszcze Piotr Świerczewski – były piłkarz, wicemistrz olimpijski z Barcelony w 1992 r. Znaleźć można także Leona – malarza.

Z przesłanych do Urzędu wniosków przychylam się do wniosku Honorowych Obywateli Miasta w części: „ul. Świerczewskiego pozostawić”. W przypadku wniosku witnickiego koła Prawa i Sprawiedliwości popieram, aby Krajowej Rady Narodowej zmienić na Ratuszową. Wprawdzie nie jest to w zgodzie z moim przekonaniem, gdyż uważam, że jest to część naszej historii i żadne ustawy tego nie zmienią, ale jak mus...

W informacji z urzędu możemy także przeczytać: „…do 31 marca każdy może składać do Biura Rady Miejskiej pisemne propozycje nowych nazw ulic. Następnie propozycje te będą poddane konsultacjom społecznym. W oparciu o wyniki konsultacji, Rada uchwali nowe nazwy ulic.”

Uważam, że o potrzebie i o zmianie nazwy ulicy powinni wypowiedzieć się tylko mieszkańcy tych ulic i przedsiębiorcy prowadzący działalność przy tych ulicach. Bo to oni będą ponosić koszty z tym związane, tracić czas i ponosić konsekwencje zmian. Radni powinni uszanować wolę tych mieszkańców, podobnie jak to kiedyś zrobiono zmieniając nazwę ulicy Rumiancewa na Wysokiego.

Mnie na szczęście ten problem nie dotyczy, ale mieszkańcom tych ulic sugerowałbym, aby wzięli sprawy w swoje ręce i wypowiedzieli się co do zmiany nazw ulic oraz złożyli odpowiednie wnioski do Biura Rady Miejskiej. Wierzę również w mądrość i apolityczność radnych i że uszanują wolę zainteresowanych mieszkańców - tych ulic.

RyM

Dodaj komentarz