Lubuskie Święto Chleba w Bogdańcu

28 sierpnia po raz dwudziesty pierwszy odbyły się obchody Lubuskiego Święta Chleba w Bogdańcu zainaugurowane tradycyjnie mszą św. Imprezę tę od lat wspólnie organizują Gmina Bogdaniec wraz ze Starostwem Gorzowskim oraz Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. Święto rzemieślników z branży piekarskiej, cukierniczej i młynarskiej jest okazją do zapoznania się z produktami, które prezentują firmy wystawiające się na stoiskach.

W trakcie mszy rzemieślnicy przekazali dary w postaci swoich i rolniczych produktów dla proboszcza i Gospodarzy Dożynek. Następnie władza, czyli Starosta Powiatu Gorzowskiego Małgorzata Domagała przekazała burmistrzom Kostrzyna nad Odrą i Witnicy oraz Wójtom pozostałych gmin z powiatu gorzowskiego symboliczne woreczki z ziarnem zbóż do siewu.

Po zakończeniu mszy wszyscy w barwnym korowodzie przeszli na plac przy Muzeum Chleba, gdzie m.in. wyeksponowane były stoiska pod patronatem Izby Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp., a swoje produkty prezentowali:

 1. PIEKARNIA Kariny Wojtkowiak i Leszka Wojtkowiaka z Bogdańca
 2. PIEKARNIA „BOCHENEK” Janiny Szczepańskiej i Ernesta Szczepańskiego z Deszczna
 3. PIEKARNIA „MIKA”  Andrzeja Udzieli z Kowalowa
 4. PIEKARNIA „BUKOWIANKA” CHŁOPSKA MASARNIA – WIEJSKA PIEKARNIA Władysława Gizy z Żagania
 5. Cukiernia „ELŻBIETA”  Elżbiety Swatkowskiej z Gorzowa Wlkp.
 6. WYTWÓRNIA LODÓW „ KOMAGES” Jana  Kowalewskiego  z  Janczewa
 7. WYTWARZANIE WATY CUKROWEJ Franciszka Ożóg z Gorzowa Wlkp.
 8. KUCHNIA POLOWA Edwarda Szczepaniaka
 9. Gospodarstwo Rolne ONaturo Marty Koleśnik z Jenińca
 10. Studio Lutum – Elżbieta Kretowicz z Gorzówa Wlkp.

Od początku imprezy młodzi Czeladnicy aktywnie uczestniczyli w Lubuskim Święcie Chleba, rozpoczynając od uroczystej Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Bogdańcu, a następnie biorąc udział w pochodzie wraz z przedstawicielami Cechów regionu gorzowskiego oraz wielu innych delegacji. Starszyzna Cechowa chcąc podkreślić rangę Święta Chleba, przywdziana była w dostojne togi, które zakładane są na szczególne okazje.

Na początku oficjalnej części programu odznaczenia otrzymali zasłużeni rolnicy. Tegoroczne obchody Święta Chleba uświetniono także nadaniem odznaczenia oraz dekoracją Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła, Wójt Gminy Bogdaniec - Pani Krystyny Pławskiej. Dekoracji dokonał Prezes Izby Rzemieślniczej w Zielonej Góry Krzysztof Hnat oraz Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. Stanisław Koleśnik.

W programie imprezy pojawiła się również część poświęcona rzemiosłu. Rzemieślnicy kładą duży nacisk na kultywowanie tradycji. Rzemiosło jest bowiem siłą napędową gospodarki i stanowi o wysokiej jakości oraz prestiżu przedsiębiorstw. Celebracja takich wydarzeń jak wyzwalanie czeladników, jest okazją do zaprezentowania się przedstawicieli rzemiosła i ukazania szacunku dla odbiorców usług i produktów.

W trakcie tej części programu wystąpiły dzieci ze szkoły w Lubczynie w przedstawieniu „Obrzęd Magia Chleba”. Dzieci te również, w strojach z przedstawienia, uczestniczyły w nagrodzeniu wystawców na pasażu rzemieślniczym. Przedsiębiorcy Ci od wielu lat współpracujący z Izbą oraz z Gminą, zostali uhonorowani statuetkami w podziękowaniu za wieloletnią współpracę. Statuetki wykonane przez rzemieślniczkę – ceramiczkę panią Elżbietę Kretowicz z Gorzowa Wlkp. wręczał Prezes Izby Stanisław Koleśnik i Wójt Bogdańca Krystyna Pławska w asyście Starszyzny Cechowej.

Wyzwolenia czeladników, w tej zaszczytnej ceremonii, w zawodzie piekarz i cukiernik dostąpili wybitni adepci zawodów, którzy to, są reprezentantami całego uczniowskiego środowiska.

 Prezes Izby Stanisław Koleśnik odczytał tekst roty, a uczniowie ślubując powtarzali:

Uroczyście ślubuję dbać o honor rzemiosła
 i przestrzegać zasad etyki piekarstwa i cukiernictwa.

Obiecuję podwyższać zdobyte kwalifikacje zawodowe
dla dobra społeczności w której żyję,
 dla rozwoju całego rzemiosła i dobra własnego.

Uroczyście ślubuję dochować wierności
 wielowiekowych tradycji rzemieślniczych.

Ślubowanie złożyli:

 • Angelika Błażejczyk – cukiernik - Cukiernia Śnieżka Jan Frank
 • Magdalena Bijak – cukiernik – Piekarnia - Cukiernia Jacek Różycki
 • Grzegorz Hendzlik- piekarz – Piekarnia Leszka Wojtkowiaka i Kariny Wojtkowiak
 • Tomasz Pawlak – piekarz – Piekarnia Leszka Wojtkowiaka i Kariny Wojtkowiak

Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorców Gorzowie Wlkp. Stanisław Koleśnik, dokonał pasowania uczniów za pomocą szabli, która jest najwyższym odznaczeniem dla zasłużonych osób rzemiosła polskiego.

Tradycją stało się również obdarowanie wyzwalanych czeladników nagrodami za szczególne osiągnięcia. Tak doskonałe wyszkolenie uczniów, prezentujących godnie swojego pracodawcę należy potraktować w sposób szczególny. Jest to wyraz uhonorowania dysponowania i władania zdobytą wiedzą i umiejętnościami przez młodych adeptów sztuki cukierniczej i piekarniczej.

W tym roku fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe Gorzów Wlkp., Gmina Bogdaniec, Izba Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp., Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. oraz oczywiście pracodawcy szkolący wyzwalanych czeladników: Piekarnia Leszka Wojtkowiaka i Kariny Wojtkowiak z Bogdańca, Cukiernia „Śnieżka” Jana Frank z Gorzowa Wlkp. Jak co roku, tak również i w tym, w przygotowaniach do obchodów imprezy z ogromnym zaangażowaniem przystąpił Pan Stanisław Kurzawski – Autoryzowany Serwis Kurzawscy z Wawrowa. Tradycją jest już wykonanie dekoracji ołtarza w Kościele Parafialnym w Bogdańcu przez Pana Leszka Wojtkowiaka i Karinę Wojtkowiak - właścicieli piekarni z Bogdańcu. Izba bardzo dziękuje wszystkim za współpracę i pomoc.

Tegoroczny pokaz wyrobów piekarskich i cukierniczych, prezentowanych podczas imprezy, wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród odwiedzających. Jak zwykle dużym zainteresowaniem cieszyło się podglądanie jak piekarze piekli chleb w tradycyjnym piecu.

Dodatkową atrakcją dla najmłodszych był kącik artystyczny, gdzie dzieci mogły spędzić czas na pracach artystycznych – lepieniu figurek z ciastoliny, kolorowaniu kredkami. Chętnie też korzystały z możliwości pomalowania twarzy, ozdobienia rysunkiem.

Dziękujemy wszystkim wystawcom za obecność, za zaangażowanie, profesjonalne podejście, a wszystkim odwiedzającym za okazywaną sympatię oraz chęć do wspólnego świętowania.

 

Już teraz zapraszamy za rok. Do zobaczenia w Bogdańcu.

rybkan, RyM

 

 

Dodaj komentarz