Miziołek, Pompon i Tarantula – spotkanie autorskie z Joanną Olech

Czy spotkanie z pisarzem może być fantastyczną przygodą? Czy może wywoływać salwy śmiechu? Czy może pobudzać, rozwijać, inspirować? Może! Przekonaliśmy się o tym we wtorkowe południe, 6 października, gdy odwiedziła nas Joanna Olech – autorka kultowej już „Dynastii Miziołków” i książek z Pomponem i Tytusem w rolach głównych, ilustratorka, laureatka licznych prestiżowych nagród m.in. nagrody Naszej Księgarni, nagrody im. Kornela Makuszyńskiego i nagrody specjalnej Polskiej Sekcji IBBY.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie dwóch klas IV – z SP 2 i SP 4 – to właśnie w klasie IV omawiana jest książka o rodzinie Miziołków. Na początku autorka poprosiła, żebyśmy wymyślili bajkową postać, którą ona potem nam narysowała. Pomysłom nie było końca, w efekcie nasz stwór miał trzy głowy i cztery nogi, a na nich conversy, szpilki i korki.

Pani Joanna zdradziła nam, że posiada nadprzyrodzone moce – kilku osobom z sali przewidziała kim będą w przyszłości. Życzymy żeby te przewidywania się spełniły. Czekały na nas konkursy, w których mieliśmy możliwość wykazania się znajomością książek bohaterki spotkania. Chętnych do wzięcia w nich udziału nie brakowało – każda prawidłowa odpowiedź nagradzana była słodkościami. W jednym z konkursów autorka wybrała z uczestników trzech chłopców najbardziej podobnych do książkowego Miziołka i spośród nich został wybrany Mister Miziołek. A ile przy tym było emocji! Byliśmy też świadkami tego jak pani Joanna doskonale wciela się w postać książkowego smoka Pompona – wywołało to salwy śmiechu na sali. Następnie trzech odważnych ochotników podjęło wyzwanie i na poczekaniu stworzyło abstrakcyjne, przezabawne historyjki o smoku, a nasza bohaterka fantastycznie je zilustrowała. Mieliśmy też do niej wiele pytań, na które bardzo szczerze nam odpowiedziała. Dwie godziny upłynęły nam na wspaniałej zabawie, a na koniec tego żywiołowego spotkania cierpliwie staliśmy w kolejce po autografy oraz Miziołkowe i Smokowe pieczątki. Mamy nadzieję, że to spotkanie zachęci młodych czytelników do lepszego poznania twórczości pani Joanny Olech.

Spotkanie zorganizowano w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki.


 

Malwina Smycz
biblioteka.kostrzyn.pl

Dodaj komentarz