Wnioski złożone

Ponad 2400 głosów oddali mieszkańcy gminy Witnica w głosowaniu na budżet obywatelski. Sprawdzanie głosów potrwa jeszcze kilka dni.

Ta piramida kartek na załączonym zdjęciu to najbardziej namacalny dowód na sukces inicjatywy Burmistrza Dariusza Jaworskiego, jaką było wprowadzenie w gminie Witnica Budżetu Obywatelskiego. W tej chwili trwa sprawdzanie oddanych głosów, ale według wstępnych obliczeń jest ich ponad 2400! Oznacza to, że co czwarty dorosły mieszkaniec gminy wziął udział w głosowaniu. Magistrat spodziewa się, że za rok w głosowaniu weźmie udział jeszcze więcej osób, bo to dopiero pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego i nie wszyscy mają jeszcze świadomość jego wagi. Jak na kwotę, które w tym roku wygospodarowano na to zadanie (100 tys. zł), to sukces. Głosowanie trwało trzy tygodnie. W zbieranie głosów zaangażowali się sołtysi, wsie rywalizowały między sobą. W samej Witnicy bardzo aktywne były m.in. wolontariuszki przytuliska dla zwierząt.

- Bardzo się cieszę, że pomysł Budżetu Obywatelskiego spotkał się z tak dużym odzewem społecznym. Mieszkańcy naszej gminy pokazali, że chcą współdecydować o wydatkach z gminnej kasy. W przyszłym roku zaproponuję Radzie Miejskiej większą kwotę do rozdysponowania. Będę dążył do przeznaczenia 1% budżetu gminy na Budżet Obywatelski, a więc na poziomie innych miast, w których ta inicjatywa się sprawdziła - mówi Burmistrz Dariusz Jaworski. 

Urzędnicy sprawdzają teraz, czy dostarczone w terminie głosy są ważne - czy głosowały osoby uprawnione w danym okręgu, czy ktoś nie oddał kilku głosów na różne zadania itp. Sprawdzanie i liczenie głosów potrwa do 23 października i do tego dnia Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego przedstawi Burmistrzowi wyniki głosowania. Na tej podstawie Burmistrz przygotuje listę wybranych zadań jako Budżet Obywatelski i w formie uchwały przedłoży je Radzie Miejskiej. Rada Miejska wprowadzi zaś te pozycje do przyszłorocznego budżetu Gminy.

(fot. Mirosław Sztogryn)

 

Dodaj komentarz