Dożynki powróciły na wieś

Po raz pierwszy od wielu, wielu lat Dożynki Gminne ponownie odbyły się na wsi. W tym roku organizację dożynek powierzono Sołectwu Białcz. Bodajże po raz pierwszy dożynki w naszej gminie zorganizowano też w sobotę -tj. 29 sierpnia z powodu dożynek powiatowych, które miały odbyć się następnego dnia. Czy był to dobry termin? Nie będę tego oceniać, ale przytoczę opinię paru rozmówców m.in. mieszkańców Białcza, że lepsza byłaby na dożynki niedziela wówczas byłaby większa frekwencja. A i tak jeden białczanin określił dożynki słowami: „Dożynki 2015 były najlepszymi dożynkami w historii tej gminy.”

Jak na wszystkich dożynkach tak też w Białczu były stoiska przygotowane przez sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, Gminę, inne instytucje samorządowe i rolnicze. Prezentowały się również firmy i drobni rzemieślnicy, artyści. Nie mogło zabraknąć stoisk zorganizowanych przez pszczelarzy i rolników, którzy prezentowali swoje produkty i zwierzęta. Dzieci mogły zabawić się w dmuchanym zamku i na innych kolorowych dmuchanych obiektach. I tu znowu miła niespodzianka, szczególnie dla rodziców, dzieciaki mogły hasać na wszystkich tych obiektach bez ograniczeń i za darmo!!! Dla dorosłych były przygotowane stoiska z kiełbaskami i innymi smakołykami a zgasić pragnienie można było między innymi trunkami z miejscowego browaru.

Pomimo tego, że w obecnych czasach pojazdów samochodowych nie brakuje, gmina zorganizowała darmowe dojazdy i odjazdy do Białcza z każdej miejscowości w gminie o dwóch różnych porach.

Odbywały się tradycyjne już dożynkowe konkursy i na podium wskakiwali faworyci, którzy również w poprzednich latach zgarniali nagrody. Ale była też miła niespodzianka, jedna z najmniejszych wsi w naszej gminie –Oksza, zgarnęła główną nagrodę na najciekawszą ekspozycję dożynkową.

WYNIKI KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ EKSPOZYCJĘ DOŻYNKOWĄ:

 1. 1. Sołectwo Oksza

 2. 2. Koło Gospodyń Wiejskich Nowiny Wielkie

 3. 3. Koło Gospodyń Wiejskich Białcz

                                                                                                                

  WYNIKI KONKURSU WIEŃCÓW DOŻYNKOWYCH:

 1. Sołectwo Stare Dzieduszyce
 2. Sołectwo Dąbroszyn
 3. Sołectwo Mościczki

WYNIKI KONKURSU CIAST:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich Białcz
 2. Koło Gospodyń Wiejskich Nowiny Wielkie
 3. Koło Gospodyń Wiejskich Kamień Mały

 

Na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich Sosny, chociaż nie znaleźli się na podium, również było ciekawie, a uwagę przyciągał potykacz, zachęcający do zapisywania dzieci do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Sosnach, informujący, że gwarantowana jest bezpłatna nauka, darmowe dowozy z Witnicy, zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe, nauka gry w szachy i zajęcia korekcyjne dla wszystkich uczniów. Niewielkie klasy gwarantują miłą atmosferę, niemalże indywidualne nauczanie i co najważniejsze jest to szkoła bez przemocy. Stowarzyszenie Edukacyjno Kulturalne Dzieduszyc i Sosen prowadzące szkołę posiada również oddział przedszkolny, także bez opłat.

Na scenie prezentowali się na początku witniccy wykonawcy, a potem występował zespół Verse z Filipin grający covery wielkich przebojów. Gwiazdą wieczoru był zespół Voyager z przebojami disco polo, znany z takich utworów jak ,,Polskie dziewczyny’’ i ,,Każdy dzień’’.

Święto plonów, święto rolników i po święcie. Nieoficjalnie dotarła do mnie wieść, że następne dożynki gminne odbędą się w Dąbroszynie, więc do zobaczenia za rok - w Dąbroszynie.

RyM

Dodaj komentarz