Deficytowy zawód

„Tapicerstwo – rodzaj rzemiosła lub dział przemysłu zajmujący się wyścielaniem i obijaniem tkaniną, skórą lub innym materiałem: mebli, siedzeń, wnętrz pojazdów itp.”

Specjalista ds. oświaty zawodowej w Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. pani Kinga Stopa informuje, że w zawodzie tapicer jest bardzo mało chętnych do podjęcia nauki tego zawodu. Od 2009 roku naukę ukończyło tylko 6 uczniów zdając egzamin i uzyskując tytuł czeladnika w tym zawodzie. W 2012 r. dyplom czeladnika uzyskało 2 pracowników młodocianych, a w 2013 – 4. Jak na teren byłego województwa gorzowskiego, a taki w przybliżeniu zasięg działania ma gorzowska Izba, jest to naprawdę niewielu fachowców w tym zawodzie.

Firma  TSM MARIUSZ CHOJNACKI -TAPICERSTWO SAMOCHODOWO-MEBLOWE została zarejestrowana 5 kwietnia 2002 roku w Kostrzynie nad Odrą przy ul. Gorzowskiej 39, ale jest to firma z 40-letnią tradycją – ojciec Mirosław również był tapicerem.

Główną działalnością firmy jest naprawa i konserwacja mebli, wyposażenia domowego oraz środków lokomocji. Wykonujemy wszelkiego typu pokrowce, obszywanie kierownic, tapicerkę wnętrz busów, samochodów osobowych i terenowych, podsufitki, tapicerkę drzwiową, tapicerkę siedzeń, tapicerkę wnętrz łodzi ,jachtów i samolotów. Renowacje wszelkiego typu mebli, w tym antyków oraz obicia przeciwakustyczne drzwi -wylicza Mariusz Chojnacki.

W firmie wykonuje się usługi w skórze, tkaninie, skaji. Współpracujemy z największymi producentami tkanin obiciowych. Wszelkie materiały tapicerskie stosowane do produkcji mebli wypoczynkowych, biurowych, krzeseł, mebli służących do wyposażenia szpitali, gabinetów i pomieszczeń użyteczności publicznej oraz na tapicerkę samochodową są najwyższej jakości. Materiały tapicerskie spełniają wymagane parametry oraz posiadają stosowne atesty i certyfikaty. Istotną cechą naszej oferty jest szeroka gama kolorystyczna i możliwość doboru tłoczenia. Nasza oferta zawiera produkty sklasyfikowane wg technologii produkcji.
Korzystamy z materiałów takich firm jak: Dekora, Runotex, Duma Polska ..., a w kolekcji posiadamy kilka tysięcy próbek tkanin, skaju i skór.

Obecnie największym problemem w firmie jest brak rąk do pracy. Od dłuższego czasu poszukujemy fachowców do pracy z umiejętnością szycia maszynowego. Regularnie dajemy ogłoszenia, że zapewniamy możliwość zakwaterowania. Jednak dobrych tapicerów ciągle brakuje. Zawód jako deficytowy jest popłatny i warto się zastanowić nad wyborem tego zawodu. Skoro nie można znaleźć dobrych pracowników w tym zawodzie, postanowiłem sam zająć się szkoleniem –kontynuuje Mariusz Chojnacki.

Więcej informacji o firmie można znaleźć na stronie www.tsm-kostrzyn.net.

RyM

***

Przyjmiemy do nauki zawodu w Kostrzynie nad Odrą w zawodzie Tapicer Samochodowo-Meblowy.

Firma TSM Chojnacki

66-470 Kostrzyn nad Odrą

ul. Gorzowska 39

tel. 601 800 892

 

Dodaj komentarz