Siatkarski weekend

Siatkarski weekend

Dla witnickich fanów siatkówki 11 i 12 kwietnia był prawdziwym siatkarskim weekendem.

Zaczęło się w sobotę od wspaniałego zwycięstwa 3:0 reprezentacji Polski nad gospodarzami turnieju w Mistrzostwach Europy Kadetów - Turcja 2015, co dało awans do finału i możliwość walki o złoto. W finale polscy siatkarze pokonali Włochów 3:1 (25:15, 25:13, 25:27 25:22).

W finale Pucharu CEV w rewanżowym meczu PGE Atom Trefl Sopot pokonał Dynamo Krasnodar 3:1 i tym samym odrobił straty z wyjazdowego spotkania. A ponieważ pierwsze spotkanie wygrał zespół gości 3:0 o tytule decydował złoty set. Dynamo tego seta rozstrzygnęło na swoją korzyść (15:10) i to Rosjanki zdobyły Puchar CEV. Tak, więc nadal mamy w kobiecej siatkówce zdobyty tylko jeden europejski puchar – Puchar CEV, wywalczony w 2013 roku przez Muszynianki i trenera Bogdana Serwińskiego.

W Orlen Lidze w fazie play-off niespodzianka: Chemik walczył u siebie o finał i przegrał z Impelem Wrocław 2:3!!!

W pierwszej lidze kobiet ruszyły półfinały. W starciu Zawiszy Sulechów z Jokerem Świecie w sobotę i w niedzielę triumfowały podopieczne Marka Mierzwińskiego – trenera Zawiszy. Stan rywalizacji play-off: 2:0 dla Zawiszy.

Mecz z sąsiadkami zza miedzy

Nasze witnickie siatkarki miały możliwość po raz drugi zaprezentować się przed swoją publicznością. Tym razem były to derby z Kostrzynem nad Odrą. Mecz odbył się w sobotę o godz. 17.00 w hali sportowej Zespołu Szkól w Witnicy przy ul. Traugutta. Oczywiście wstęp na mecz był bezpłatny.

Kostrzynianki, choć młody, ale to doświadczony i dobrze wyszkolony zespół. Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka” z Kostrzyna nad Odrą wystąpił w składzie: Lidia Kornas (kap.), Iga Jaśkiewicz, Paula Żukowska, Karolina Kęsek, Klaudia Gruszecka, Katarzyna Wesołowska pod wodzą trenera Dariusza Czarnego.

Pomimo tego, że był to uczniowski zespół składający się z licealistek i jednej gimnazjalistki, swoim doświadczeniem i umiejętnościami znacznie przewyższał nasze ambitne zawodniczki. Wszystkie kostrzynianki mają solidne podstawy siatkówki zdobyte w klasie sportowej i w solidnych treningach. Przez trzy lata w Gimnazjum nr 2 miały po 10 godzin tygodniowo w-fu z nastawieniem na siatkówkę. Oprócz tego brały udział w rozgrywkach ligowych. Dodatkowo w ramach Siatkarskiego Ośrodka pod patronatem Polskiego Związku Piłki Siatkowej mają jeszcze 6 godzin indywidualnego treningu w tygodniu. Wszystkie grają w jakichś reprezentacjach województwa. Jedna z dziewczyn z II klasy Gimnazjum była reprezentantką województwa na Turnieju Nadziei Olimpijskich w Spale w 2014 roku. Rozgrywająca Iga Jaśkiewicz i Lidka Kornas przez rok były w Sulechowie. Lidka Kornas jest reprezentantką województwa i obecnie mistrzynią województwa w kategorii kadetek oraz juniorek w siatkówce plażowej.

W szkole są zespoły w czterech kategoriach wiekowych, a dofinansowanie z PZPS wynosi 60 tys. zł.

Ponieważ obecnie rozgrywki już się zakończyły trener Czarny chętnie skorzystał z zaproszenia trenera Zbigniewa Żmijka przed środowym wojewódzkim finałem Licealiady. Trener Czarny jest zadowolony, że kol. Zbyszek chce popularyzować siatkówkę w Witnicy, bo w pobliżu nie ma sparingpartnerów. W rozgrywkach biorą udział drużyny z Gorzowa, Gubina, Zielonej Góry, Sulechowa, Lubska, Żar. Wszystko daleko, a transport jest drogi -mówi trener z Kostrzyna.

Witniczanki wystąpiły w składzie: Natalia Donigiewicz, Emilia Sawczuk, Joanna Nauman, Sylwia Lemańczyk, Marta Cielecka, Aleksandra Stojanowska, Milena Krajewska, Małgorzata Piotrkowska i Magdalena Libertowicz, pod okiem trenera Zbigniewa Żmijaka.

W porównaniu z przeciwniczkami witniczanki, to prawdziwe amatorki. Trenują na razie tylko półtorej godziny tygodniowo, mają bardzo mały budżet –około 3 tys. złotych, ale za to są ambitne i mają ogromne chęci do pracy.

Mecz przegrały, ale z porażki nie muszą się wstydzić.

Ustalono, że mecz będzie składał się z czterech setów. Wszystkie cztery sety wygrały kostrzynianki; do 10, 15, 8 i 14. Bardzo ciekawie zapowiadał się drugi set. Pełna mobilizacja, dobre zagrywki, kilka asów serwisowych i nasze panie do połowy seta prowadziły nawet kilkoma punktami. Potem jednak doświadczenie wzięło górę, kostrzynianki zaczęły punktować i wygrały cały mecz 4:0. W grze naszych pań widać postępy. W tym meczu zagrały znacznie lepiej niż w poprzednim. Zdecydowanie lepsza była zagrywka. Biorąc pod uwagę, z kim grały i od kiedy trenują, ta porażka ujmy naszym paniom nie przynosi.

A oto, co powiedział trener przeciwniczek o naszej drużynie: Jak mi Zbyszek powiedział, że gracie dopiero od października, to byłem przekonany, że one samą zagrywką Was wykończą i że Wy jeszcze nie umiecie odbijać. Na to, co wy teraz robicie, TO PEŁNY SZACUNEK DLA WAS. Zaprezentowałyście się naprawdę DOBRZE jak na poziom amatorski. (…) Życzę powodzenia.

Trener Żmijak po meczu podsumował: I tak już było zdecydowanie lepiej, jeżeli chodzi o zagrywkę. Mniej już było popsutych zagrywek.

Dziękujemy

Zawodniczki ZSK Witnica wraz trenerem wdzięczni są kibicom za obecność na sobotnim meczu z Kostrzynem i za wspaniały doping, który dodawał otuchy i pozytywnej energii w walce o punkty. Wszystkim kibicom bardzo dziękują i zapraszają na następne, które zamierzają rozgrywać i wygrywać.

Wspólnie dziękują również Panu Janowi Maćkowiakowi za pomoc w treningach, przy organizacji meczów oraz za sprawiedliwe sędziowanie.

 

Turniej w Słubicach

Dwa tygodnie prędzej, 28 marca w Słubicach odbył się XXIX Otwarty Turniej Piłki Siatkowej z okazji Dnia Kobiet. W turnieju wzięło udział 7 drużyn, z czego tylko dwie; ZSK Witnica i Dziewczyny Ośno Lubuskie były całkowicie żeńskie.

Rozgrywki odbywały się w dwóch grupach a mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów.

ZSK Witnica w swojej grupie wygrał z Policją 2:0 oraz przegrał z Prymulkami z „Dwójki” i ze Strażą Pożarną zajmując lepszym stosunkiem setów II miejsce w grupie. Bardzo emocjonujący okazał się mecz z Policją. Wola walki i współpraca w zespole pozwoliła zwyciężyć witniczankom.  W pojedynku o trzecie miejsce ZSK Witnica po raz kolejny spotkał się z Dziewczynami z Ośna Lubuskiego i po raz kolejny przegrał zajmując IV miejsce w turnieju.

Końcowa klasyfikacja: 

I miejsce - Straż Pożarna

II miejsce - SOSIR

III miejsce – Dziewczyny Ośno Lubuskie

Skład ZSK Witnica: Emila Sawczuk, Dorota Sadza, Ania Iwasieczko, Joanna Nauman, Magdalena Libertowicz, Milena Krajewska i Marta Cielecka.

 

Chcemy więcej treningów

Aby podnosić swoje umiejętności i zacząć wygrywać mecze, zawodniczki chcą zwiększyć ilość treningów. To z kolei wymaga zwiększonych środków finansowych. Drużyna jeszcze nie wybrała wzoru strojów, jest więc szansa, dla mile widzianych sponsorów na umieszczenie ich identyfikatorów na strojach. Sympatyczne panie za hojność sponsorów odwdzięczą się podziękowaniami, lepszą grą i wygranymi meczami.

Sponsorzy mogą się kontaktować z gminnym koordynatorem sportu Błażejem Szmekiem, tel. (95) 721 64 69 lub (95) 751 52 07

 

Panie i dziewczyny zainteresowane grą w amatorskiej drużynie siatkarskiej mogą się kontaktować z gminnym koordynatorem sportu Błażejem Szmekiem, tel. (95) 721 64 69 lub (95) 751 52 07. Treningi odbywają się w piątki w godz. 20.00-21.30 w hali Zespołu Szkół w Witnicy przy ul. Traugutta.

 

Z ostatniej chwili:

Od piątku, 24 kwietnia zajęcia z ZSK Witnica prowadzi pan Jan Maćkowiak.

 

RyM

 

Dodaj komentarz