Pierwsze warsztaty szydełkowania

21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie nad Odrą odbyły się pierwsze warsztaty szydełkowania. Grupa 15 uczestniczek pod okiem pani Tadeuszy Dziadosz – niezwykle cierpliwej prowadzącej – poznawała podstawy techniki szydełkowania.

W czasach kiedy wszystko jest dostępne, każdą rzecz można zwyczajnie kupić, zaczynamy nudzić się monotonnością i powtarzalnością produktów dostępnych na rynku. Mama odprowadzająca córkę do przedszkola w nowej czapce kupionej w sieciowym sklepie widzi w szatni jeszcze trzy dziewczynki z takim samym nakryciem głowy. Pierwsza myśl –  „no nie, moje dziecko znowu będzie wyglądać tak zwyczajnie, jak jedno z wielu  –  po chwili przypomina sobie swoją ulubioną czapkę z dzieciństwa –  Tak, to była kominiarka w kolorowe paski z bardzo długim „ogonem” niemal jak u smoka z bajki. Wszystkie dzieciaki zazdrościły. Była niepowtarzalna, zrobiona przez mamę. Albo te „bambosze”, cieplutkie z pomponem, babcia na święta w prezencie zrobiła dla wszystkich wnuków, każdy miał swoją parę w innym kolorze. Warsztaty szydełkowania? Świetna myśl! Co prawda mama i babcia kiedyś coś tam tłumaczyły, pokazywały, ale to było tak dawno, właściwie to już nawet nie wiadomo od czego zacząć...”.

Na pierwszych z cyklu warsztatach, pani Tadeusza pokazała uczestniczkom jak stawiać pierwsze kroki w tej niezwykle wciągającej sztuce, jaką jest szydełkowanie.

Każda z pań wykonała małą serwetkę. Pracę zaczyna się od zrobienia pętelki na szydełku, a następnie łańcuszka. W następnych krokach robi się słupki itd. Dla amatorek nawet słownictwo mogło być niezrozumiałe, jednak pani Tadeusza podchodząc do każdej z osób, z wielkim spokojem wyjaśniała wszelkie niejasności.

Warsztaty przebiegły w ogromnie miłej atmosferze. Panie z bardziej zaawansowanymi umiejętnościami pomagały tym całkowicie początkującym, a w czasie trwania zajęć, można było podziwiać gotowe prace – piękne szydełkowe serwety.

Z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie,
kolejna porcja szydełkowania już 11 kwietnia.


 

Dobrawa Grześkowiak

uczestniczka warsztatów


 


 

Dodaj komentarz