Zaproszenie na wycieczkę - Poszukiwania wiosny w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Można powiedzieć, że tegoroczna wiosna łaskawie nas rozpieszcza. Choć nie zawitała jeszcze do naszych kalendarzy, widać ją na każdym kroku. Niczym wesołe promyki witają nas wybudzone z zimowej diapauzy (zimowego odrętwienia) motyle cytrynki i rusałki pawik. Jeśli przystaniemy na chwile i spojrzymy pod własne stopy, ujrzymy uwijające się w pierwszych słonecznych promieniach drobne bezkręgowce: pająki, wije, owady. W cieplejsze dni pojawiają się już pszczoły, a nawet w nieco chłodniejsze poranki zobaczyć można trzmiele – te w przeciwieństwie do pszczół ubrane są w ciepłe futerka nieco przypominające polarki. Na wieczornym niebie daje się już dostrzec pierwsze nietoperze, a ranki witają nas głosami godowymi szpaków, kowalików, rudzików, pełzaczy, kosa, drozda śpiewaka, bogatki, dzięciołów. Z bagien daleko niesie się dostojny klangor żurawi.

Jednym słowem – wszystko wokół mówi, że choć to jeszcze nie kalendarzowa i nie astronomiczna wiosna, to fenologicznie wokół trwa zaranie wiosny. Za jej początek uważa się w naszym klimacie kwitnienie leszczyny. Inne roślinne zwiastuny zarania wiosny to: śnieżyczka przebiśnieg, wawrzynek wilcze łyko, podbiał pospolity, szafran spiski zwany potocznie krokusem.

Oznak wiosny będzie oczywiście przybywać dosłownie z dnia na dzień. Należy się tylko uważnie rozglądać. Można to czynić samemu lub wybrać się na wycieczkę pieszą wraz z przewodnikiem z parku. Wszystkich chętnych już teraz serdecznie zapraszamy w niedzielę, 29 marca b.r. Początek o godz. 930. Spotykamy się na Polderze Północnym, w okolicach wsi Dąbroszyn, przy wiacie turystycznej. Jak się tam dostać? Przy pałacu w Dąbroszynie skręcamy na południe, zgodnie ze znajdującymi się przy tablicy informacyjnej PN "UW" kierunkowskazami "Do ścieżki przyrodniczej "Na dwóch kółkach przez Polder Północny". Jadąc brukową, a następnie ułożona z betonowych płyt drogą, docieramy po ok. 1 km do drewnianej wiaty, będącej miejscem spotkania z pozostałymi uczestnikami wycieczki.  Wycieczka trwała będzie od 2 do 4 godzin, w zależności od zainteresowania uczestników oraz aury. Jeśli Wiosna okaże się być dla nas łaskawą i nie poskąpi nam słonecznych promieni, rajd zakończymy ogniskiem. Dlatego prosimy zabrać ze sobą kiełbaski. Warto również ubrać się bardzo ciepło i wziąć dobre buty - może być błoto!!

Wycieczka przeznaczona jest dla turystów indywidualnych

Na wycieczkę prosimy zgłaszać się do dnia 27.03.2015, do godziny 12, telefonicznie– nr tel. 95 752 40 26 lub wysyłając maila na adres edukacja@pnujsciewarty.gov.pl

Liczba miejsc ograniczona!

Magda Mądrawska-Okołów

Park Narodowy „Ujście Warty”


 

Dodaj komentarz