Katastrofa na Odrze trwa i się powtórzy...

Anita Kucharska-Dziedzic, posłanka na Sejm RP mówiła, że parlamentarzyści z województwa lubuskiego, którzy reprezentują opozycję, będą mogli się chwalić, jak zarządzane jest województwo lubuskie. - To samo będziemy chcieli zrobić na poziomie krajowym. Jest wiele rzeczy, które samorządy robią dobrze bądź bardzo dobrze, a nie robi się tego na poziomie krajowym. Najlepszym tego przykładem jest kwestia Odry. Już dwadzieścia kilka miesięcy temu lubuscy parlamentarzyści założyli zespół odrzański, do którego należą także posłowie i parlamentarzyści z innych województw nadodrzańskich. Brak inwestycji w ekologię doprowadziło do katastrofy. W tej chwili jesteśmy świadkami ciągłej katastrofy na Odrze. Nic się nie zmieniło od lipca i sierpnia. Woda w Odrze ma poziom zasolenia wyższy niż Bałtyk, jest na poziomie Atlantyku. Odsetek dużych ryb spadł. Sprzed katastrofy to był poziom powyżej 40 proc. W tej chwili jest to 3 proc. Za to złote algi, które normalnie żyją w słonej wodzie, mają się dobrze. Pokazują to niezależne badania laboratoryjne zlecone przez nasz zespół jak i naukowców ze Szczecina. Katastrofa trwa i katastrofa się powtórzy. Rząd nie zrobił nic, aby zniwelować jej skutki - podkreślała posłanka.

- Jestem dumna, zadowolona i szczęśliwa, że zajęły się tym województwa. Te województwa, które są zarządzane przez opozycyjne koalicje wobec rządu, które nie boją się wyzwań i nie boją się zmierzyć z brutalną rzeczywistością. Dziękuję zarządowi województwa, że do tej koalicji na rzecz Odry przystąpił i podjął pierwsze działania – mówiła posłanka.

Anita Kucharska-Dziedzic mówiła też o wyzwaniach m.in. związanych z tym, że region się starzeje, a młodzież wyjeżdża studiować poza województwo. Jednak jeżeli się zainwestuje w edukację i zdrowie, to sukces studentów kierunku lekarskiego pokazuje, że jest w nas duży potencjał, by zatrzymać zdolnych uczniów. - Jest przed nami parę innych wyzwań. Jako parlamentarzyści wspieramy województwo. Lubuski Zespół Parlamentarny wspiera zarząd województwa zarówno w działaniach na rzecz ściągania pieniędzy europejskich, jak i w działaniach służących obywatelom. Wspieramy wizję rozwoju województwa – dodała na koniec.

 

Dodaj komentarz