Koncentrujmy się na merytorycznej pracy

Koniec roku to czas podsumowań.” To frazes, który słyszymy przynajmniej raz, w grudniu każdego roku. Pojawia się w radiu, telewizji, w internecie. Pytanie jak zrobić dobre podsumowanie roku, oraz dlaczego warto się do tego zabrać?

Przede wszystkim koniec roku to zamknięcie pewnego okresu i spojrzenie z perspektywy. A po drugie - możliwość zrobienia rachunku zysków i strat. Postarajmy się zatem podsumować rok 2022 dla powiatu gorzowskiego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dwie próby odwołania starosty powiatu gorzowskiego Magdaleny Pędziwiatr, i jak słychać w szeregach partii politycznych, nie ostatnie. Nie jest to dobra wiadomość dla wójtów i burmistrzów gmin z powiatu gorzowskiego.

Zdecydowanie lepiej jest się koncentrować na merytorycznej pracy niż na personalnych rozgrywkach, bez względu na rodzaj samorządu. Zwłaszcza w sytuacji, gdy gminy z północnej części województwa lubuskiego nie należą do liderów w pozyskiwaniu środków w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. Wielokrotnie zwracałem uwagę, że w Zielonej Górze są dofinansowania m. in. dla działkowców, dla klubów sportowych, zespołów śpiewaczych, kół gospodyń wiejskich czy OSP. Jestem w regularnym kontakcie z Zarządem województwa oraz dyrektorami, odpowiadającymi za różne, ciekawe programy. W roku tzw. „wyborczym” łatwiej jest otrzymać grant lub dotacje, która będzie służyć mieszkańcom. Nie chcę oceniać poszczególnych włodarzy, ale apeluje, żeby w ostatnim roku swojej misji samorządowej każdy koncentrował się przede wszystkim na pozyskiwaniu pieniądze na kluczowe dla mieszkańców inwestycje. W skład naszego powiatu, który zamieszkuje ponad 72 000 mieszkańców, wchodzi 7 gmin: Kostrzyn nad Odrą, Witnica, Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn i Santok. Poruszając się po jego terenie można nie tylko obserwować rozwój poszczególnych gmin, ale przede wszystkim rozmawiać z mieszkańcami i wsłuchiwać się w ich codzienne problemy. Dlatego zachęcam, aby w przyszłym roku efektywnie i aktywnie wykorzystać dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Środki finansowe dystrybuuje się w konkursach, a pierwsze z nich ogłaszane będą już w styczniu. Warto regularnie przeglądać stronę internetową www.lubuskie.pl


 

Antoni Sołtys

 

Dodaj komentarz