Czy można odwrócić negatywne trendy w służbie zdrowia?

Rozmowa z Łukaszem Dombkiem – prezesem powiatowego szpitala w Gryfinie.

 • Czy powiatowe szpitale mają szansę świadczyć swoje usługi na wysokim poziomie w perspektywie niepewności finansowej i permanentnego braku personelu medycznego?

 • Obecna sytuacja ekonomiczna w naszym kraju bardzo mocno odbija się na podmiotach leczniczych. Każdy przetarg na dostawę towarów czy usług kończy się ogromną podwyżką ceny w stosunku do wcześniejszego okresu. Wszędobylska inflacja sięga do kieszeni personelu medycznego, który swoje oczekiwania zarobkowe przekłada na zarząd szpitali. Naszym największym odbiorcą usług medycznych, które realizujemy w swoich szpitalach jest NFZ. To Fundusz nam płaci - ale nie po cenach rynkowych, tylko takich, jakie uważa za stosowne - a takowe są bardzo mocno niedoszacowane. Sądzę, że jeżeli nic się nie zmieni sukcesywnie szpitale będą umierać, w pierwszej kolejności te powiatowe, a następnie małe wojewódzkie. Najdłużej w tych okolicznościach będą „trwać” szpitale resortowe, które dostaną „kroplówkę” od właściwego ministra. Nie możemy jednak wyłącznie narzekać. Pomimo trudnej sytuacji należy wykonywać inwestycje. W tym roku udało się pozyskać dla gryfińskiego szpitala 1,5 miliona złotych od Wojewody Zachodniopomorskiego na remont Oddziału Chorób Wewnętrznych. Pierwszy etap tego zadania to kompleksowy remont dachu wraz z jego termomodernizacją i wymianą stolarki okiennej. Wykonawca wyłoniony po procedurze przetargowej to firma KRULAN Łukasz Kruszyński z Mieszkowic. Zakończenie prac nastąpi w grudniu 2022 roku.

   

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to najbardziej rozpoznawalna fundacja w Polsce w dziedzinie służby zdrowia. Widać logo „serduszka” na oddziałach gryfińskiego szpitala?

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat wspiera nasz szpital. Nowy, specjalistyczny sprzęt medyczny z WOŚP trafi do Szpitala Powiatowego w Gryfinie także w tym roku. Po przeanalizowaniu naszego wniosku zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekaże nowoczesny sprzęt do diagnozowania okulistycznego małych dzieci. Sprzęt zgodnie z jego przeznaczeniem i wnioskiem aplikacyjnym będziemy używany będzie w naszej poradni okulistycznej w Chojnie. Wcześniej, tj. kilka lat temu, szpital otrzymał sprzęt z przeznaczeniem na Oddział Noworodkowy.

 • W kraju rodzi się coraz mniej dzieci. Przekłada się to na liczbę szpitalnych Oddziałów Położniczych, które są coraz częściej zamykane. Jest szansa, aby ten trend odwrócić?

 • Rzeczywiście Polska jest krajem, w którym niestety rodzi się coraz mniej dzieci, co przekłada się na funkcjonowanie szpitalnych oddziałów położniczych i noworodkowych. Aby oddział był rentowny liczba porodów powinna wynosić nie mniej niż 600 porodów rocznie. Taka liczba jest także wskazywana przez Polskie Towarzystwa Naukowe jako wyznacznik odpowiedniej jakości i bezpieczeństwa udzielanych świadczeń medycznych. Ponadto wszystkie strategiczne dokumenty polityki zdrowotnej kraju wskazują na centralizowanie ośrodków leczenia kobiet i dzieci. Obecnie z uwagi na duże koszty opieki szpitalnej zalecany jest rozwój opieki POZ oraz ambulatoryjnej. Idąc w ślad za tym niedawno otworzyliśmy w Szpitalu Szkołę Rodzenia, która będzie prowadzana przez wysoko wykwalifikowaną położną. Jak powszechnie wiadomo ciąża i poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i jej bliskich, do których warto się świadomie przygotować. Zajęcia w szkole rodzenia świetnie przygotowują przyszłe Mamy do pobytu w szpitalu oraz opieki nad nowonarodzonym dzieckiem.

 • Jak wygląda sytuacja Gryfina pod względem ilości karetek pogotowia i na jakie oddziały jest największe zapotrzebowanie?

 • Państwowy System Ratownictwa Medycznego jest odrębną jednostką, która nie wchodzi w strukturę szpitali. Z posiadanych przez mnie informacji wynika, że na terenie powiatu gryfińskiego znajdują się dwie filie ZRM, które zabezpieczają społeczność lokalną w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Z uwagi na postępujące się starzenie polskiego społeczeństwa największe zapotrzebowanie jest na oddziały internistyczne oraz zakłady opieki długoterminowej. Gryfiński Szpital w swojej strukturze posiada takie oddziały oraz zakłady.

 • Można porównać powiat gryfiński z gorzowskim pod względem opieki medycznej?

 • Nie można porównywać powiatu gryfińskiego z gorzowskim pod względem opieki medycznej z jednego prostego powodu jakim jest obszar, który podlega zabezpieczeniu oraz sąsiedztwo placówek medycznych w innych powiatach. Gryfino znajduje się w bliskiej odległości od Szczecina, na terenie którego znajduje się wiele specjalistycznych podmiotów leczniczych. Szpital w Gryfinie ma za zadanie leczyć pacjentów w podstawowych zakresach, tj. chirurgii ogólnej, interny, oraz ma zagwarantować dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i opieki długoterminowej, aby jak najbardziej odciążyć specjalistyczne placówki z podstawowych zabiegów czy procedur.

 • Dziękujemy za rozmowę.

Dodaj komentarz