Otwarcie Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty” dla zwiedzających

Imponująca symulacja lotu balonem oraz rejsu łodzią, duże akwarium prezentujące lokalną faunę, makiety żeremia bobra czy kadłuba samolotu – między innymi takie atrakcje czekają na zwiedzających w nowopowstałym Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku. Na prawie 900 m2 znajduje się ponad 100 stanowisk edukacyjnych. 21 marca 2022 roku przestrzeń ekspozycyjna zostanie otwarta dla gości.

- Po około 3 latach intensywnych prac, miło mi zaprosić wszystkich do odwiedzania Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego „Ujście Warty” - mówi Konrad Wypychowski, dyrektor Parku Narodowego „Ujście Warty” – Nowoczesny i interesujący architektonicznie budynek zlokalizowany jest na skraju Parku Narodowego, a znajdująca się w nim ekspozycja to doskonałe uzupełnienie spacerów czy przejażdżek rowerowych po terenie Parku.

Ośrodek ma na celu przedstawienie walorów przyrodniczych i wartości kulturowych obszaru „Ujścia Warty”. Liczne interaktywne stanowiska, plansze, modele czy wspomniane makiety (np. brzegu rzeki lub żeremia bobrów) pozwolą zwiedzającym na poznanie okolicznej fauny i flory. Jednym z ciekawszych stanowisk jest wspomniany wirtualny lot balonem nad terenami zalewowymi, możliwy dzięki kompletowi 12 wysokiej klasy projektorów multimedialnych, rzucających obraz na ściany i przestrzeń pod zwiedzającymi. Oprócz tego, goście będą mogli uczestniczyć w wirtualnym rejsie łódką oraz zobaczyć ściany monitorów LCD o powierzchni ponad 5 m² każda, prezentujące materiały multimedialne przygotowane specjalnie dla Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego. Warte odnotowania jest także akwarium o pojemności 3,5 tys. litrów, wypełnione gatunkami ryb występującymi w Parku.

- Wykorzystywanie nowoczesnych technologii do celów edukacyjnych bardzo pozytywnie wpływa na odbiór przekazywanych treści. Współpraca z Parkiem Narodowym „Ujście Warty” zaowocowała unikatową na skalę Polski przestrzenią wystawienniczą, łączącą tradycyjne eksponaty i makiety z innowacyjnymi rozwiązaniami multimedialnymi – mówi Jakub Szymuś, dyrektor techniczny TRIAS AVI, generalnego wykonawcy ekspozycji stałej w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym. – Warto też podkreślić, że projekt ekspozycji powstawał w uzgodnieniu z projektem budowlanym. Dzięki temu na terenie obiektu znalazło się miejsce dla tak unikalnych przestrzeni, jak te mieszczące stanowiska „Lot balonem” czy akwarium.Omawiany budynek to nie tylko ekspozycja stała. W pozostałych pomieszczeniach zlokalizowane są m.in. kawiarnia, sale konferencyjne oraz przestrzeń biurowa Parku Narodowego.

Obiekt spełnia wszelkie nowoczesne standardy i jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i osób o ograniczonej mobilności. Obiekt jest pozbawiony barier architektonicznych, sanitariaty posiadają wymagane udogodnienia, natomiast z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących przygotowano audioprzewodniki wyposażone w audiodeskrypcję.

Całkowity koszt zrealizowanej inwestycji to około 29 mln zł, z czego ponad 6 mln zł przeznaczono na wystawę. Projekt został dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na kwotę ponad 16,8 mln zł. Wykonawcą części budowlanej inwestycji była firma Wimar ze Słubic.

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny zlokalizowany w Słońsku przy ul. 3 Lutego 90 będzie otwarty dla zwiedzających:

w okresie od 21 marca do 31 października:

  • od wtorku do piątku w godzinach 9:00-16:00

  • w soboty i niedziele w godzinach 9:00-17:00

w okresie od 1 listopada do 28 lutego:

  • od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-15:00

Bilety wstępu już wkrótce będą dostępne na stronie: bilety.pnujsciewarty.gov.pl. Jest to sugerowana przez pracowników Ośrodka forma zakupu – w prosty i bezpieczny sposób można nabyć bilet na wybrany dzień i godzinę. Bilety dostępne są również w kasie Ośrodka.

Cena biletu normalnego wynosi 15 zł, a ulgowego 8 zł. Dla grup liczących co najmniej 20 uczestników przewidziano dodatkowe zniżki.

Dodaj komentarz