Drogowe inwestycje

Jednym z głównych problemów mieszkańców naszej gminy to opłakany stan dróg i chodników. Od lat mieszkańcy głośno to powtarzają.
Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Rada Miejska w Witnicy podejmuje rękawice.

Coraz bliżej końca jest wspólna ze starostwem powiatowym budowa chodnika w Mościcach. Ta inwestycja to efekt dialogu społecznego przy udziale mieszkańców Mościc, Radnych Rady Miejskiej i przedstawicieli Starostwa. Brak chodnika i zły stan nawierzchni drogowej w tej miejscowości był poruszany podczas konsultacji przed przekazaniem dawnej szkoły podstawowej w Mościcach do powiatu gorzowskiego. To wówczas padły deklaracje o tej inwestycji, która staje się faktem.
Jeszcze są drobne problemy, ale liczę, że wszystkie zostaną rozwiązane.

Warszawska w Nowinach

W ostatnich latach realizowaliśmy jako samorząd kilka inwestycji drogowych w Nowinach Wielkich, a dzisiaj rozpoczynamy kolejną na ulicy Warszawskiej. Podczas przetargu udało się wytypować wykonawcę, który zaoferował znacznie niższą ofertę niż przewidywaliśmy (czekamy na podpisanie umowy). Na drogę jako gmina wydamy około 250 tys. zł mniej niż planowaliśmy.
Dzięki temu będziemy mieli dodatkowe środki na inwestycję. Osobiście będę zwolennikiem, żeby te pieniądze zostały zainwestowane w infrastrukturę nowińską – np. rozbudowę kanalizacji.

Starzyńskiego czas zacząć

W budżecie na 2020 rok dzięki naszemu zaangażowaniu udało się zapisać 240 tys. zł na kolejny etap przebudowy, a właściwie budowy drogi. Gdy zobaczyliśmy rozpisany przetarg i jego zakres to przeraziło nas to, że objęto pracami tak niewielki odcinek (około 115m), który jest porównywalny z tym wykonanym za połowę mniejsze pieniądze – na co zwróciłem uwagę podczas jednego ze spotkań. Niezmiernie ucieszył mnie fakt, że w wyniku przetargu (jeśli zostanie podpisana umowa) wydamy na ten odcinek o 77 tys. zł mniej. W związku z tym podejmę działania, aby zaoszczędzone środki zostały wykorzystane na dalszą budowę nawierzchni na tej ulicy.

Różami wysłana

Z pewnością zastanawia was co z pozostałymi drogami. Sprawę pilotujemy i interpelujemy na jakim poziomie realizuje uchwały Rady Miejskiej w Witnicy Burmistrz, i tak:

- ulica Końcowa – trwają prace przygotowawcze do przetargu (informacja z połowy lipca)

- ulica Różana – zlecono firmie przygotowanie projektu

Powiatowe kratery

Stan dróg powiatowych biegnących na terenie naszej gminy ma wiele do życzenia i to pod względem technicznym jak i stanie czystości. Dlatego też podczas ostatniej sesji interpelowałem o podjęcie działań w tej kwestii. Niestety w odpowiedzi od burmistrza dowiedziałem się, ze przekazali pytania do starostwa, ale co oni odpowiedzieli to już nie dostałem, ale w wyniku mojej interwencji w zarządzie dróg powiatowych otrzymałem informację, która leżała już na biurku burmistrza. Jakie było moje zdziwienie, gdy zobaczyłem, że moje interpelacje z końca czerwca do Gorzowa zawędrowały dopiero 13 lipca, a 14 ja dostałem odpowiedź od burmistrza. Przykro mi po raz kolejny widząc jak działania podejmowane przez urzędników przy przyzwoleniu burmistrza, powodują przewlekłość procedur. O dziwo Starostwo potrafiło odpowiedzieć w ciągu 7 dni, a więc można.

O dziwo w odpowiedzi przeczytałem, że porządki przy drogach powiatowych leżących na terenie gminy należy do Gminy, a nie starostwa jak twierdził burmistrz i pani sekretarz. Kolejna nieciekawa dla nas odpowiedź to informacja, że kratery na drogach powiatowych będą łatane w okresie jesiennym.

Na tym kończę

Do usłyszenia. Do zobaczenia

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz