Akcja Karmnik w Parku Narodowym „Ujście Warty”

Pod nazwą „Niedziela przy karmniku” odbywa się w Parku Akcja Karmnik. Podczas spotkań obserwujemy i odławiamy ptaki, które przylatują do parkowego karmnika. Ptaki te są ważone, mierzone, określany jest gatunek. Każdy ptak otrzymuje niewielką obrączkę na nogę i jest wypuszczany na wolność.

Po co obrączkuje się ptaki

Obrączkowanie to nie zabawa! Jest to jedna z metod badania zachowania ptaków. Każda obrączka posiada niepowtarzalny numer, dzięki temu możemy odróżnić poszczególne osobniki. Jeśli ktoś odczyta taki numer (a może to zrobić każdy o czym napiszemy później), może przez Internet zgłosić obserwację do Centrali Obrączkowania Ptaków. Tam każdy zaobrączkowany ptak ma swoją historię. Zapisywane jest gdzie i kiedy był widziany. Dzięki temu wiemy, które gatunki odlatują od nas na zimę, którędy przebiegają trasy ich wędrówek a nawet jak szybko mogą się przemieszczać. W przypadku ptaków odwiedzających karmniki, dzięki obrączkom wiemy, czy odwiedzają nas ciągle te same osobniki, czy ptaki zatrzymują się u nas tylko na chwilę podczas dalszej podróży.

Jak odczytać obrączkę?

Jest to zadanie trudne ponieważ obrączki są małe aby nie obciążać ptaków. Nie jest to jednak niemożliwe! W przypadku ptaków przy karmniku najbardziej pomocny będzie aparat fotograficzny, którym zrobimy zdjęcie ptaka z obrączką. Dużo łatwiej jest odczytać numer ze zdjęcia niż z przelatującej z miejsca na miejsce sikorki. Może nam się przydać również lornetka. Większym ptakom, takim jak gęsi czy łabędzie, często oprócz obrączki na nodze zakładana jest kolorowa obroża na szyję – przy odrobinie szczęścia da się ją odczytać nawet gołym okiem.

Jak wyglądają nasze spotkania?

Spotkania rozpoczynają się o wschodzie słońca czyli około godziny 8.00. Co pół godziny obrączkarz, pracujący w Parku – Michał Wołowik, odławia i obrączkuje złapane przy karmniku ptaki. Przy okazji tłumaczy chętnym uczestnikom w jaki sposób rozpoznać gatunek, jak określić wiek i płeć ptaka. W wolnych chwilach można uczestniczyć w warsztatach oraz nauczyć się rozpoznawania gatunków odwiedzających karmnik. W spotkaniach może uczestniczyć każdy do czego serdecznie zapraszamy! Szczegóły akcji na www.pnujsciewarty.gov.pl

 

Dodaj komentarz