Wielki Dzień Pszczół

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w województwie lubuskim w dwóch miejscach: 3 sierpnia (sobota) w Ownicach, gdzie wydarzenie organizuje Fundacja NATURAlnie, i 9 sierpnia (piątek) w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Organizatorzy zachęcają do obchodów tego dnia wszystkich mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów. Zapraszamy rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne. Uczestnicy wezmą udział w budowaniu domków dla pszczół, warsztatach i spacerach. Wielki Dzień Pszczół organizowany jest w Polsce od siedmiu lat w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niekoniecznie tych najbardziej znanych pszczołach miodnych. Bohaterką tegorocznego Dnia Pszczół jest obrostka letnia - pszczółka, która widzicie na zdjęciu. Ten sympatyczny owad buduje swoje domki głęboko pod ziemią. Tam znosi pyłek - pokarm dla swoich przyszłych dzieci i tam składa jajeczka. Jedna z jej kolonii sąsiaduje z Leśnym Zakątkiem, dlatego będziemy mogli pokazać Wam te pszczoły. Będziemy robili też domki dla pszczół, które każdy z was będzie mógł zabrać do domu. No i opowiemy o tym, co pszczoły lubią jeść. Już teraz zapraszamy! Ownice, ul. Wolności 44 godz. 10. Wstęp wolny, prosimy jednak o zapisy! Na każdego z Was czekają niespodzianki!

Z kolei na uczestników, którzy przyjdą 9 sierpnia br. w godzinach 9.00-12.30 do siedziby Parku Narodowego „Ujście Warty” w Chyrzynie 1, będą czekali eksperci, którzy o godz. 9.00 w pogadance pt. „Pszczoły, jakie znacie i te, których nie znacie” opowiedzą o życiu pszczoły miodnej i innych wybranych gatunkach owadów zapylających oraz o tym, dlaczego są one nam tak bardzo potrzebne. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty pt. „Na ścieżkach owadów pożytecznych”, podczas których przewidziana jest degustacja różnych gatunków miodu oraz samodzielne wykonywanie świeczek woskowych. Uczestnicy poznają też strój pszczelarza i niektóre narzędzia jego pracy. Będą mogli wykonać też proste domki dla pszczół samotnic.

- Z ogromną radością czekamy na realizację wszystkich zaplanowanych wokół Wielkiego Dnia Pszczół działań. Mają one charakter nauki przez zabawę – w przyjemny sposób będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia pszczół, ale także im pomóc, budując na przykład domki dla owadów zapylających – zachęca Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. – Edukacja, którą prowadzą parki narodowe, muzea i inne organizacje na temat kluczowej roli zapylaczy w naszym życiu, jest bardzo potrzebna. Realizowane przez nich wydarzenia mają oprócz waloru edukacyjnego także duże znaczenie społeczne – integrują lokalne społeczności angażując mieszkańców  i turystów do wspólnych działań na rzecz pszczół. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Wielkiego Dnia Pszczół! W Polsce żyje blisko 470 gatunków pszczół. Można je spotkać w lesie, górach, na łące, polu, ale również w mieście – w parku, w ogrodzie i na balkonie. Pszczoły zapylają rośliny odwiedzając je w poszukiwaniu pożywienia, czyli nektaru i pyłku. Dlatego tak ważne jest, by sadzić i pielęgnować jak najwięcej kwiatów, które zapewniają im pokarm.

 

Magda Mądrawska- Okołów, Fundacja Naturalnie tel.: 693528053

foto: Grzegorz Okołów

Dodaj komentarz

Autor
IP
Email Pokaż email
Komentarz